Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, skąd pochodzi jamnik krótkowłosy, nie jesteś sam. Jamniki to bardzo zróżnicowana rasa, a w jej obrębie znajdziesz wiele różnych ras. Dowiedz się między innymi o jamnikach miniaturowych, jamnikach dwubarwnych i padaczce. Łatwo się przekonać, dlaczego warto adoptować jamnika, gdy zobaczysz go w mieście.

Ten artykuł jest efektem naszych wspólnych wysiłków z

Jamnik krótkowłosy

Jamnik krótkowłosy jest wynikiem połączenia dwóch różnych ras. Ten przodek jamnika pochodzi z Rosji. Jego nazwa pochodzi od tego, że jego sierść przypomina futro królika. Jego długa, gęsta sierść jest podatna na splątanie. Jego sierść jest zwykle jasnoszara lub orzechowa z niebieskimi oczami. Możliwe jest również występowanie u niego dwóch różnych kolorów oczu, co znane jest jako ubarwienie typu double-dapple.

Jamniki miniaturowe

Istnieją trzy główne odmiany jamnika: Jamnik drutowłosy, długowłosy i miniaturowy. Każdy typ ma swój własny zestaw cech charakterystycznych. Jamniki drutowate mają grubą zewnętrzną warstwę włosa i delikatny podszerstek. Jamniki długowłose mają gęste brwi i brodę. Jamniki długowłose mają krótką, zwartą sierść. Ich ciała są umiarkowanie proporcjonalne, a ogony zwisają w dół, równo z grzbietem.

Jamnik dwubarwny (Bicolor)

Jamnik króliczy to rasa o fascynującej historii. Na początku XX wieku pięciokilogramowe jamniki były wykorzystywane do szczególnego celu – płoszenia królików. Jego pochodzenie nie jest jednak tak tajemnicze, jak wielu ludzi sądzi. Rasa ta ma za sobą historię przemocy, a nawet utrwaliły się pewne mity na jej temat.

Epilepsja u jamników

Podobnie jak inne rasy, jamniki krótkowłose są podatne na padaczkę. Uważa się, że padaczka u jamników ma podłoże genetyczne, ale może być również wywołana przez upadki i silne uderzenia w głowę. Jeśli zauważysz u swojego psa któryś z tych objawów, koniecznie jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem weterynarii. W większości przypadków padaczkę u jamników można leczyć farmakologicznie, ale niektóre psy mogą wymagać operacji usunięcia uszkodzonego dysku.

Przeczytaj:  Czy pies jamnik nadaje się dla rodziny?

Problemy stomatologiczne u jamników

Chociaż problemy stomatologiczne u jamników krótkowłosych są rzadkie, mogą być problematyczne dla Twojego psa. Regularne czyszczenie zębów może pomóc w zapobieganiu tym problemom, a także sprzyjać zdrowiu dziąseł. Ponadto rasa ta jest podatna na epilepsję, bolesną chorobę, która prowadzi do ślepoty. Na szczęście jest ona uleczalna dzięki odpowiedniej opiece i diecie. Chociaż rasa ta ma wiele problemów zdrowotnych, nie jest to koniecznie zły pomysł, aby zachować zdrowego psa do końca życia.

Zachowanie jamnika

Jeśli jesteś właścicielem królika, powinieneś wiedzieć, czego możesz się spodziewać po jamniku króliczym i jakie kroki powinieneś podjąć, aby uniknąć negatywnych sytuacji. Po pierwsze, pamiętaj, że Twój jamnik ma silny popęd do zdobywania. Choć może wydawać się w porządku, gdy spotyka królika w bezruchu, może stać się agresywny, jeśli zobaczy, że królik się porusza lub jest spłoszony.

Podobne