Zapewne słyszałeś o jamnikach myśliwskich i zastanawiałeś się, czy można je wytresować. Być może zastanawiałeś się również, czy mają one silny węch. Odpowiedź na te pytania zależy jednak od kilku czynników. Przede wszystkim należy pamiętać, że większość jamników została wyhodowana jako zwierzęta rodzinne. Istnieje więc prawdopodobieństwo, że nie będą one najlepszymi myśliwymi w stadzie, ale mogą czerpać przyjemność z polowania na wiewiórki lub króliki.

Z radością przedstawiamy materiał, który powstał w sojuszu z

Czy jamnik może być szkolony do polowania?

Chociaż jamniki są naturalnie dobrze przystosowane do polowania na małe ssaki żyjące na ziemi, takie jak lis, można je szkolić do polowania również na inne zwierzęta żyjące w nocy. Wielkość jamnika może mieć duży wpływ na to, jak skuteczne będzie jego polowanie. Mniejszy jamnik będzie lepszy w tropieniu, podczas gdy większy będzie miał przewagę w konfrontacji z uziemioną ofiarą. Mimo to jamniki są skoczkami adrenaliny i mają niesamowitą wytrzymałość.

Pierwotnie jamniki były wykorzystywane do polowania na borsuki. Ich małe nóżki i wydłużone ciało idealnie nadawały się do kopania, a ponadto potrafiły polować na wiele innych rodzajów zwierzyny. W swojej ojczyźnie były nawet znane jako psy na borsuki, które pomagały tropić ranne jelenie. Dziś psy te potrafią polować na lisy, króliki i słonki.

Czy są podatne na problemy z kręgosłupem?

Jeśli kiedykolwiek polowałeś z psem, na pewno zastanawiałeś się: Czy psy rasy jamnik są podatne na problemy z kręgosłupem? Odpowiedź brzmi zdecydowanie „tak”. Środkowy odcinek kręgosłupa psa jest najbardziej podatny na problemy, które zazwyczaj sprowadzają się do choroby krążka międzykręgowego lub wypadnięcia dysku. Problemy te mogą powodować poważne problemy zdrowotne u psa, a ich przyczyną jest często dysk przypominający żelatynę.

Przeczytaj:  Jamnik króliczy - opis rasy

Chociaż kształt ciała jamników był ważny dla skutecznego polowania, to jednak sprawia, że są one podatne na problemy z kręgosłupem. Ciało psa jest zakrzywione, co utrudnia mu poruszanie się. Dzieje się tak dlatego, że ich ciała zostały zaprojektowane do poruszania się w tunelach i wypłaszania szkodników. Mimo że ich ciało jest naturalnie wygięte, mogą u nich wystąpić problemy z kręgosłupem i nadal istnieje ryzyko przepukliny dyskowej. Liczba kości ogonowych jest jednak różna u poszczególnych ras, a jeśli pies ma długie kości ogonowe, prawdopodobieństwo wystąpienia schorzeń stawów jest mniejsze.

Czy mają silny węch?

Czy psy rasy jamnik mają silny węch? To pytanie jest często zadawane. To prawda, że są one znane ze swojego zmysłu węchu. Jednak nie mają one nieświeżego oddechu ani śmierdzącego ciała. Jeśli zauważysz, że Twój pies ma nieprzyjemny zapach, musisz zabrać go do lekarza weterynarii w celu przeprowadzenia analizy. Istnieją różne przyczyny nieprzyjemnego zapachu, w tym pasożyty zewnętrzne.

Psi nos jest tak czuły, że potrafi wykryć zgniłe jabłko w dwóch milionach beczek! Potrafi również wykryć obiekty znajdujące się w odległości 3000 mil. To tylko niektóre z niezwykłych zdolności, jakie posiadają psy. Pomimo niewielkich rozmiarów, ich zmysł węchu jest tak potężny, że naukowcy pracują nad stworzeniem sztucznego psiego nosa. Jednak do tego czasu pytanie to pozostanie tajemnicą.

Podobne