Jeśli myślisz o adopcji jamnika, musisz najpierw określić jego przydatność dla Twojej rodziny. Samiec jamnika jest trudniejszy w obsłudze niż samica. Rasa ta wymaga specjalnych ułatwień w poruszaniu się po domu, dlatego należy zapewnić im własny teren. Jeśli chcesz kupić jamnika, powinieneś wiedzieć, że dobrze dogaduje się on z innymi zwierzętami, ale potrzebuje własnej przestrzeni.

Ten artykuł jest wynikiem naszej współpracy z

Samice jamników są łatwiejsze w obsłudze niż samce

Podczas gdy samiec jamnika jest przyjaznym towarzyszem dla dzieci i dorosłych, samica jest o wiele bardziej niezależna i pewna siebie. Będzie domagać się Twojej uwagi i będzie dąsać się, jeśli jej przestrzeń osobista zostanie naruszona. Samicę jamnika znacznie łatwiej jest wyszkolić. Jest też mniej podatna na stres. Jeśli masz dużą rodzinę, lepszym wyborem może być jamnik samiec.

Wymagają one specjalnych ułatwień w poruszaniu się po domu.

Gdy masz jamnika, musisz zapewnić mu specjalne warunki do poruszania się i zaspokajania jego potrzeb fizycznych. Ich nogi, plecy i głowa nie są stworzone do skakania po schodach. Potrzebują też rampy, która pomoże im wchodzić i schodzić. Należy zapewnić im dużo ruchu każdego dnia i wyprowadzać na codzienny spacer co najmniej dwa razy w tygodniu.

Potrzebują własnej przestrzeni

Jeśli masz jamnika, prawdopodobnie będzie on potrzebował własnego pokoju, w którym będzie mógł odpoczywać i spać. Prawdopodobnie będą one przenosić sierść i brud ze swojego otoczenia do łóżka i zakłócać Twój sen. Będą też miały tendencję do zwijania się w kłębek lub spania na boku w Twoim łóżku, co zajmie więcej miejsca. Powinieneś ustawić klatkę, w której pies będzie miał swoją własną przestrzeń.

Przeczytaj:  Jamnik szorstkowłosy króliczy - skąd pochodzi?

Dobrze dogadują się z innymi zwierzętami domowymi

Jamniki to jedne z najbardziej towarzyskich psów, jakie możesz adoptować. Dobrze dogadują się z innymi zwierzętami domowymi i ludźmi, dlatego świetnie nadają się do rodzin. Rasa ta jest lojalna, ciekawska i uwielbia się bawić. Niezależnie od tego, czy chcesz zabrać je na biwak, czy spędzić relaksujący wieczór z książką, psy te dobrze dogadują się z innymi zwierzętami. Oto kilka wskazówek, dzięki którym Twój nowy pupil będzie miał jak najlepsze życie.

Dobrze dogadują się z dziećmi

Pomimo ich figlarnej i czułej natury, jamniki powinny być wprowadzane do domu powoli. Trzeba je nauczyć, kto tu rządzi. Dzieci powinny siedzieć cicho i pozwolić psu obwąchać swoje ręce, zanim przedstawią je sobie nawzajem. Dzięki temu dzieci nie będą przypadkowo latać. W końcu staną się bliskimi przyjaciółmi. Korzyści z wprowadzenia jamnika do domu jest wiele.

Potrzebują ruchu

Tak jak wszystkie rasy psów, jamniki potrzebują codziennego ruchu, ale potrzebują też czasu na zabawę, przy czym odpowiednia ilość czasu na zabawę zależy od konkretnego psa. W idealnych warunkach jamnik powinien mieć około 60 minut aktywności fizycznej dziennie, podzielonej równo na zabawę i spacery, przy czym co najmniej połowa tego czasu powinna być poświęcona na swobodną zabawę. Mimo że jamniki są łatwe w szkoleniu, dla zdrowia i bezpieczeństwa wymagają aktywności fizycznej.

Podobne